Editorial

Articole pe teme religioase si duhovnicesti propuse de parohia Iancu Vechi - Matasari. Articolele cuprind vietile sfintilor, predici, sfaturi duhovnicesti si rugaciuni.

Sarbatoarea Floriilor, anticipare a Invierii Domnului  AUTOR: preot paroh Constantin Stoica
Sarbatoarea Floriilor rememoreaza evenimentul intrarii in Ierusalim a Mantuitorului Iisus Hristos, cu puțin timp înainte de Patimile, Răstignirea, moartea și Învierea Domnului.
Buna Vestire, începutul mântuirii noastre      AUTOR: preot paroh Constantin Stoica
Evenimentul căruia îi este consacrată sărbătoarea Bunei Vestiri este relatat de Sfântul Evanghelist Luca în capitolul 1, 26.38
Despre credinţă, dragoste şi implicare        AUTOR: preot paroh Constantin Stoica
Suntem la jumătatea Postului Sfintelor Pasti, perioadă de pregătire sufletească pentru a întâmpina aşa cum se cuvine slăvitul praznic al Învierii Domnului nostru Iisus Hristos.
Strădanie şi perseverenţă   AUTOR: preot paroh Constantin Stoica
Suntem în perioada Postului Sfintelor Paști şi fiecare ne dorim să terminăm cu bine această călătorie spirituală către cea mai mare sărbătoare creştină, Învierea Domnului.