Istoric

Biserica Iancu Vechi - Matasari. Numele zonei si al bisericii provine de la Iancu capitan de cazaci, mentionat in aceste parti ale orasului in anul 1752.

Sfantul Mare Mucenic Eustatiu
Sfantul Mare Mucenic Eustatiu a fost un vestit comandant in armata imparatului roman Traian (98-117), care inainte de a se converti la credinta in Hristos se numea Plachida.
Adormirea Maicii Domnului
Sarbatoarea Adormirii Maicii Domnului este praznuita de ortodocsi si catolici in fiecare an, pe data de 15 august. Ea este cunoscuta in Apus sub numele de Inaltarea cu trupul la cer a Maicii Domnului.
Biserica Iancu Vechi Matasari
Numele zonei si al bisericii provine de la Iancu capitan de cazaci, mentionat in aceste parti ale orasului in anul 1752. BISERICA VECHE a fost construita intre anii 1774-1775 de Dumitru Gheorghe Macelaru, sotia sa Ghita (Gherghina) si preotul Ivan.