Pelerinaj Israel - Iordania 2018, 19-25 octombrie 2018
PAROHIA IANCU VECHI – MATASARI organizeaza un PELERINAJ în ISRAEL SI IORDANIA, 19-25 octombrie 2018. Pelerinajul este organizat cu sprijinul agentiei de pelerinaj BASILICA TRAVEL a PATRIARHIEI ROMANE.
Biserica Iancu Vechi-Mătăsari în șantier
În această perioadă, la biserica parohiei Iancu Vechi-Mătăsari din Protopopiatul Sectorului 2 Capitală se execută lucrări de refacere integrală a sistemului de încălzire în pardoseală, a instalației electrice, de sonorizare și monitorizare video și audio.
Lucrări ample de șantier la biserica Iancu Vechi-Mătăsari
În perioada 4 iunie – 14 iulie 2018, la biserica Iancu Vechi-Mătăsari se execută lucrări de refacere a sistemului de încălzire şi de înlocuire a pardoselii din gresie cu plăci de granit.
150 de membri ai comunității parohiale Iancu Vechi-Mătăsari în pelerinaj la mănăstiri din județele Constanța și Ialomița
Parohia Iancu Vechi-Mătăsari a organizat sâmbătă, 2 iunie 2018, un pelerinaj în județele Constanța și Ialomița sub genericul Istorie, Cultură, Tradiție și Spiritualitate pe urmele Sfântului Apostol Andrei.
Vernisajul expoziției de pictură Pe urmele Sfinților Români  la biserica Iancu Vechi-Mătăsari din Capitală
La biserica Iancu Vechi-Mătăsari a avut loc miercuri, 23 mai 2018, de la ora 18:00, vernisajul expoziției de pictură, desen și colaj Pe urmele Sfinţilor Români, ediția a V-a, cu tema Sfinţi români, apărători ai unității de credință și de neam.
Conferinta despre conntribuţia Bisericii Ortodoxe Române la înfăptuirea  Marii Unirii de la 1 decembrie 2018
Miercuri, 23 mai 2018, de la ora 12 00, la biserica parohiei Iancu Vechi-Mătăsari, a avut loc o conferinta cu tema Contribuţia Bisericii Ortodoxe Române la înfăptuirea Marii Unirii de la 1 decembrie 2018.
Conferința despre pictura bisericească  la parohia Iancu Vechi-Mătăsari
Parohia Iancu Vechi-Mătăsari a organizat joi, 17 mai 2018 conferința cu tema Pictura bisericească, reguli de execuție, mesaj și expresivitate.
Corul mixt Vox Coelestis în concert la Colegiul Mihai Viteazu cu prilejul hramului LTCOR Sector 2
În zilele 11 – 12 mai, tinerii din Protopopiatul Sector 2 Capitală, membri ai Ligii Tinerilor Creștin-Ortodocși Români (LTCOR) si-au cinstit ocrotitorul filialei.
Conferinta despre pictura bisericeasca si concert la biserica Iancu Vechi-Matasari
Parohia Iancu Vechi-Mătăsari organizeaza joi, 17 mai 2018, de la ora 18.30, conferința cu tema Pictura bisericească, reguli de execuție, mesaj și expresivitate.
Lucrari de pregatire pentru placarea cu marmura a coloanelor din interior la biserica Iancu Vechi Matasari
Luni,16 aprilie 2018 s-au inceput lucrările de pregatire a coloanelor din biserica parohiala Iancu Vechi-Matasari în vederea placarii lor cu marmura. In acest sens s-a indepartat stratul care era surplus si au fost finisati.