REDIRECŢIONEAZĂ 3,5% DIN IMPOZITUL PE VENIT!
PUTEŢI SUSŢINE FINANCIAR PROGRAMELE SOCIALE ŞI EDUCAŢIONALE ALE PAROHIEI IANCU VECHI-MĂTĂSARI PRIN REDIRECŢIONAREA A 3,5% DIN IMPOZITUL ANUAL PE VENIT!
SLUJBA DE MULȚUMIRE LA CUMPĂNA DINTRE ANI
Rugăciunea de multumire savarsita la cumpana dintre ani are o semnificaţie deosebit de profunda. Ne vom ruga Bunului Dumnezeu să ne ajute să vieţuim creştineşte şi să ne dăruiască darurile Sale cele bogate spre mântuire si spre sănătate.
SLUJIRE LUI DUMNEZEU SI OAMENILOR
Sub îndrumarea părintelui paroh Constantin Stoica, slujitorii parohiei Iancu Vechi-Mătăsari îi invită permanent pe membrii comunității ca împreună să lucreze la zidirea spirituală a Bisericii din suflete, prin activitatea liturgică si pastoral-misionara.
Hramul de toamna (20 septembrie) - Parohia Iancu Vechi-Mătăsari din Capitală își sărbătorește Sfinții ocrotitorii!
În fiecare an, în ziua de 20 septembrie, parohia Iancu Vechi-Mătăsari din Capitală își sărbătorește ocrotitorii, pe Sfinții Mari Mucenici Eustatie și soția sa, Teopista, cu cei doi fii ai lor, Agapie și Teopist - Hramul de toamnă.
Adormirea Maicii Domnului - Hramul istoric al bisericii Iancu Vechi-Mătăsari
Marti, 1 august 2023, incepe postul Adormirii Maicii Domnului. Această perioadă specială de pregătire duhovniceasca a fost rânduită pentru cinstirea sărbătorii Adormirii Maicii Domnului.
S L U J I R E  LUI  D U M N E Z E U  ȘI  O A M E N I L O R - Retrospectiva activităților social-filantropice  desfășurate la Parohia Iancu Vechi-Mătăsari în anul 2022
Slujitorii parohiei Iancu Vechi-Mătăsari îi invită permanent pe membrii comunității ca împreună să lucreze la zidirea spirituală a Bisericii din suflete, prin activitatea liturgică, pastorală, educațională, socială, culturală şi misionară.
PE URMELE SFINTILOR - PELERINAJ IN GRECIA
PAROHIA IANCU VECHI-MATASARI, in parteneriat cu Agentia "BASILICA TRAVEL", organizeaza Pelerinaj in Grecia, in perioada 17-22 aprilie 2023. Informatii suplimentare: la pangarul bisericii si la nr. de tel. 0722 615 606.
SLUJBA DE MULȚUMIRE LA CUMPĂNA DINTRE ANI
Cu ajutorul lui Dumnezeu vom trece în anul nou, 2022, adunati la ceas de rugaciune pentru a-I aduce lauda si mulțumire pentru binefacerile primite de la El în anul care se termina si sa-L rugam sa ne binecuvinteze cununa Anului în care vom intra.
Concertul tradiţional de colinde „Iată, vin colindători!”, ediţia a 13-a
Duminică, 11 decembrie 2022, în Biserica Iancu Vechi-Mătăsari din Capitală a avut loc concertul tradiţional de colinde intitulat „Iată, vin colindători!”, ediţia a 13-a.
Acțiuni social-filantropice la Parohia Iancu Vechi-Mătăsari in săptămâna dinaintea Crăciunului
În săptămâna dinaintea Crăciunului, Parohia Iancu Vechi-Mătăsari din sectorul 2 al Capitalei  a fost alături de persoanele nevoiașe din comunitate.