Hramul de toamna (20 septembrie) - Parohia Iancu Vechi-Mătăsari din Capitală își sărbătorește Sfinții ocrotitorii!

În fiecare an, în ziua de 20 septembrie, parohia Iancu Vechi-Mătăsari din Capitală își sărbătorește ocrotitorii, pe Sfinții Mari Mucenici Eustatie și soția sa, Teopista, cu cei doi fii ai lor, Agapie și Teopist - Hramul de toamnă. Familia de Sfinți mucenici, a fost martirizată la Roma în timpul împăratului Hadrian (117-138), nedorind a se lepăda de credința în Mântuitorul Hristos.

Părticele din cinstitele lor moaște au fost aduse la biserica Iancu Vechi-Mătăsari în anul 1840 de un credincios din București, Mihai Zidaru, de la Baia - prima cetate de scaun a Moldovei (sec. al XIV-lea). De atunci sunt păstrate ca un dar de mare preț al bisericii și venerate cu evlavie de credincioși. Noua raclă din argint cu moaştele Sfinţilor Mucenici, a fost sfinţită de către Preafericitul Părinte Patriarh DANIEL în ziua de 30 martie 2013.

***   ***  ***

Anul acesta (2023), hramul de toamnă al parohiei Iancu Vechi-Mătăsari se va desfășura după următorul program:

Marți, 19 septembrie 2023

17:30  Slujba Vecerniei cu Litie

- Binecuvântarea păsărilor și animalelor

19:00  - Procesiune cu racla cu Cinstitele Moaște ale Sfinților M. Mc. Eustație, Teopista Agapie și Teopist

în jurul bisericii și așezarea ei spre închinare în incinta bisericii

19:20  - Concertul BUCURIA CREDINȚEI - ediția a XIV-a, susținut de

Corul de copii "Alexandru Neagu" al Parohiei Tâncăbești (jud. Ilfov),

dirijor Pr. Marian-Daniel Vasluianu

și Corul mixt CANTICUM și invitații, dirijor domnul Răzvan RĂDOS.

La eveniment participă conducerea și membri ai Federației Asociațiilor Vânătorești

din România (FAVR), care îl are ca ocrotitor pe Sfântul Mare Mucenic Eustație.

Miercuri, 20 septembrie 2023

8:00  Slujba Utreniei

9:15  Acatistul Sfinților Mari Mucenici Eustație, Teopista Agapie și Teopist

9:45  Sfânta Liturghie

11:30  Slujba Parastasului - pentru slujitorii, ctitorii și membrii comunității parohiale trecuți la Domnul

__________

"Mucenicii Tăi, Doamne, întru nevoinţele lor, cununile nestricăciunii au dobândit de la Tine, Dumnezeul nostru. Că având tăria Ta, pe chinuitori au învins; zdrobit-au şi ale demonilor neputincioase îndrăzniri. Pentru rugăciunile lor, mântuieşte sufletele noastre, Hristoase Dumnezeule."