Parohia „Iancu Vechi – Mătăsari”, din Capitală a organizat duminică, 5 decembrie 2021, a zecea ediție a evenimentului „Sfântul Nicolae – prietenul copiilor”, în cadrul căruia au fost oferite daruri pentru 100 de copii din parohie și din alte cartiere bucu
“SFÂNTUL NICOLAE - PRIETENUL COPIILOR”
Duminica, 5 decembrie 2021, în ajunul sărbătorii Sfântului Ierarh Nicolae, după Sfânta Liturghie, Parohia Iancu Vechi-Mătăsari, din Protopopiatul Sector 2 Capitală, va organiza serbarea “SFÂNTUL NICOLAE - PRIETENUL COPIILOR”.
ZIUA NAŢIONALA A ROMÂNIEI serbată la Parohia Iancu Vechi-Mătăsari
Marti, 30 noiembrie 2021, in ziua prăznuirii Sfantului Apostol Andrei, cel intai chemat la Apostolie, Ocrotitorul României, credincioşii şi clericii de la Parohia Iancu Vechi-Mătăsari au sărbătorit prin rugăciune Ziua Naţională a României.
Hramul bisericii Iancu Vechi-Matasari - emisiunea "Universul credintei"-TVR 1
Luni, 20 septembrie 2021, parohia Iancu Vechi Matasari din Bucuresti si-a sarbatorit hramul de toamna, biserica parohiei fiind ocrotita de Sfintii Mari Mucenici Eustatie si sotia sa, Teopista, cu cei doi fii ai lor, Agapie si Teopist.
Parohia „Iancu Vechi-Mătăsari" şi-a serbat luni, 20 septembrie, hramul de toamnă.
Parohia „Iancu Vechi”-Mătăsari din Capitală şi-a serbat luni, 20 septembrie, hramul de toamnă, biserica parohială fiind ocrotită și de Sfinţii Mari Mucenici Eusta­ţie şi soţia sa, Teopista, cu cei doi fii ai lor, Agapie şi Teopist.
Catapeteasma bisericii IancuVechi-Matasari prinde contur!
La atelierul domnului sculptor Costică Moroiu din comuna Dărăști, jud. Ilfov se lucrează manual la catapeteasma bisericii Iancu-Vechi Mătăsari.
Hramul de Toamna al parohiei Iancu Vechi-Mătăsari
În fiecare an, în ziua de 20 septembrie, parohia Iancu Vechi-Mătăsari din Capitală își sărbătorește ocrotitorii, pe Sfinții Mari Mucenici Eustatie și soția sa, Teopista, cu cei doi fii ai lor, Agapie și Teopist - Hramul de toamna.
 Intalnire cu profesorii de Religie
Astazi, 10 septembrie 2021, la inceput de an scolar, a avut loc intalnirea cu profesorii de Religie de la Scoala Gimnaziala nr. 56 aflata in cuprinsul parohiei Iancu Vechi-Matasari.
Ajutor pentru elevi la început de an școlar de la Parohia Iancu Vechi-Mătăsari
Parohia Iancu Vechi-Matasari continua si anul acesta programul social-educaţional „Ajută un copil să meargă la școală!” prin care oferă gratuit rechizite, ghiozdane, îmbrăcăminte și încălțăminte copiilor proveniti din familii aflate în dificultate.
Adormirea Maicii Domnului - Hramul istoric al parohiei Iancu Vechi-Mătăsari
Parohia „Iancu Vechi-Mătăsari” şi-a serbat duminică, 15 August 2021, hramul istoric, "Adormirea Maicii Domnului''. Programul special dedicat sarbatorii a început Sambata, 14 august, cu slujba de priveghere (Vecernie si Litie), urmată de Prohod.