Hramul de Toamna al parohiei Iancu Vechi-Mătăsari

În fiecare an, în zilele de 19 si 20 septembrie, parohia Iancu Vechi-Mătăsari din Capitală se află în sărbătoare. Sfinții Mari Mucenici Eustatie și soția sa, Teopista, cu cei doi fii ai lor, Agapie și Teopist sunt ocrotitorii bisericii şi ai comunităţii parohiale.

Cu acest prilej, în ajunul sărbătorii, duminica dimineaţa, racla cu moaştele sfinţilor ocrotitori va fi purtată într-o procesiune tradiţională în jurul bisericii si amplasată spre venerare pe spaţiul verde din curtea bisericii. Seara se va săvârşi slujba Vecerniei cu Litia, urmate de Concertul „Bucuria credintei” susţinut pe treptele bisericii de corurile mixte Canticum si Vox Coelestis şi de grupul de corn de vânătoare al FeAV. În ziua hramului, Luni - 20 septembrie, Sfânta Liturghie va fi săvârşită de un sobor de preoti pe podiumul amplasat pe spatiul verde în curtea bisericii.

Anul acesta, hramul de toamnă al parohiei Iancu Vechi-Mătăsari se va desfășura după următorul program:

DUMINICA(19 septembrie)

• 800-930  - Slujba Utreniei
  • 930-945 - Procesiune cu racla în care sunt păstrate părticele din moaştele Sfinţilor ocrotitori şi aşezarea acesteia spre venerare pe spaţiul verde din curtea bisericii

------------------

• 1730-1830 - Slujba Vecerniei cu Litie
  • 1830-1845 - primirea si sfinţirea icoanei Sf. M. Mc. Eustaţie - oferită în  dar de Federaţia Asociaţiilor Vânătoreşti din România [FeAV]
  • 1845-1945Concertul „Bucuria credinţei” - susţinut de corurile mixte Canticum si Vox Coelestis şi de grupul de corn de vânătoare al FeAV

LUNI [20 SEPTEMBRIE]

• 800-900 - Slujba Utreniei
  • 900-930 - Acatistul Sf. M. Mc. Eustaţie, Teopista, Agapie şi Teopist
  • 930-1130 - Sf. Liturghie