Seara Duhovniceasca - Credinta si Viata
In fiecare an, in preajma sarbatorii Floriilor Biserica Iancu Vechi-Matasari a organizat o seara duhovniceasca ce a imbinat muzica si spiritualitatea ortodoxa.
MIRACOLUL CUNOASTERII  Stiinta, Filosofia si Religia in dialog
CONFERINTA MIRACOLUL CUNOASTERII Stiinta, Filosofia si Religia in dialog
Concert de colinde
A treia editie a concertului traditional de colinde al Parohiei Iancu Vechi-Matasari se doreste a fi un regal muzical din partea minunatilor membrii ai Canticum Bucharest
Cerc pedagogic al profesorilor de Religie
La Biserica ”Iancu Vechi” - Mătăsari din Capitală s-a ţinut miercurea aceasta Cercul pedagogic al profesorilor de Religie din Sectorul 2. Întâlnirea a fost moderată de Pr. Prof. Dr. Gheorghe Dogaru, inspector de Religie.
Conferinţă INTERNETUL ÎNTRE UTILIZARE ECHILIBRATĂ ŞI DEPENDENŢĂ
Biserica Iancu-Vechi Mătăsari va găzdui JOI, 20 NOIEMBRIE 2014, ORA 17.30 în sala Sfântul Mucenic Eustaţie conferinţa „Internetul – între utilizare echilibrată şi dependenţă”
Vernisajul expoziţiei de desen şi pictură cu tema „Cinstirea Sfinţilor Martiri Brâncoveni“
Evenimentul a fost deschis de premierea celor mai bune lucrări realizate de elevii de la Şcoala Gimnazială Nr. 56 din Bucureşti la Olimpiada de Religie 2014, urmată de premierea participanţilor la proiectul „Pe urmele Sfinţilor Români“.
Eveniment religios muzical
Joi, 25 aprilie 2013 de la ora 19:00 a avut loc un concert de cântări religioase specifice Postului Sfintelor Paşti, intitulat „Lumina lui Hristos luminează tuturor“, susţinut de Corala bărbătească „Te Deum Laudamus“, condusă de pr. Zaharia Matei.
Nouă raclă pentru moaştele sfinţilor ocrotitori
Sâmbătă, 30 martie 2013 noua raclă cu moaştele Sfinţilor Mucenici Eustaţie, Teopista, Agapie şi Teopist de la Parohia „Iancu Vechi“ - Mătăsari din Bucureşti a fost sfinţită, de către Preafericitul Părinte Patriarh Daniel.
Pelerinaj cu racla cea mică
Singura biserică din Bucureşti care păstrează părticele din moaştele Sfântului Mare Mucenic Eustaţie, ale soţiei sale Teopista şi ale fiilor lor Agapie şi Teopist a organizat a în data de 19 septembrie 2013o scurtă procesiune cu racla sfintilor ocrotitori
S-a sfinţit Biserica „Iancu Vechi“ - Mătăsari
Credincioşii Parohiei Iancu Vechi - Mătăsari din Capitală au fost zilele acestea în sărbătoare.