Catapeteasma bisericii Iancu-Vechi Matasari, în execuție!

Catapeteasma bisericii, în execuție!

La atelierul domnului sculptor Costică Moroiu din comuna Dărăști, jud. Ilfov se lucrează manual la catapeteasma bisericii Iancu-Vechi Mătăsari.

Până în prezent au fost sculptate manual stâlpii de susţinere și au început lucrările de sculptură manuală a registrelor tematice.

Cu ajutorul lui Dumnezeu, sperăm ca până la sfârșitul anului 2021, catapeteasma să fie realizată integral.

În paralel sunt pictate icoanele catapetesmei de domnul pictor Daniel Codrescu, cel care împreună cu echipa sa a realizat pictura în frescă a bisericii.

De asemenea, registrele tematice sunt poleite cu foiță de aur de 23,9 k.

În ceea ce privește mobilierul bisericesc (strane și iconostase) până în prezent a fost cumpărat lemnul de stejar care se află într-un proces de uscare și de pregătire pentru lucrările de sculptură.

Mulțumim tuturor celor care ajută financiar la realizarea catapetesmei și mobilierului bisericesc al bisericii Iancu-Vechi Mătăsari!

„Binecuvintează Doamne, pe cei ce iubesc frumusețea casei Tale!”

În numele consiliului parohial,

cu dragoste şi preţuire,