150 de membri ai comunității parohiale Iancu Vechi-Mătăsari în pelerinaj la biserici si mănăstiri rupestre din județul Arges

Parohia Iancu Vechi-Mătăsari a organizat sâmbătă, 13 iulie 2019, un pelerinaj în județul Arges sub genericul Istorie, Cultură, Tradiție și Spiritualitate. Au fost vizitate mănăstirile Corbii de Piat, Aninoasa, Negru Vodă din Campulung Muscel şi mănăstirea Nămăieşti. Pelerinajul a avut şi o dimensiune cultural prin vizitarea mausoleului de la Mateiaşi dedicat eroilor din Războiul de Întregire Națională dintre anii 1916-1918.

La pelerinaj au participat 150 de membri ai comunitatii parohiale. Pelerinii au servit şi masa de prânz .

Pelerinajul, pe lângă semnificația duhovnicească, istorică și culturală, a avut și o importantă dimensiune socială prin participarea gratuită a unor copii și adulți din familii aflate în dificultate.

Parohia Iancu Vechi-Mătăsari organizează în fiecare an în lunile mai-iunie și octombrie-noiembrie câte un pelerinaj la mănăstiri, biserici și alte obiective culturale din țară.