A XII-a editie a traditionalului Concert de colinde „IATA, VIN COLINDATORI!”

Duminică, 11 decembrie 2022, de la ora 18:00, Parohia Iancu Vechi-Mătăsari organizează traditionalul concert de colinde „IATA, VIN COLINDATORI!”,aflat la a XII-a editie.

An de an, au fost invitate formatii corale profesioniste care au incantat auzul si au bucurat inimile celor prezenti prin interpretarea de exceptie a colindelor și cântecelor de Crăciun. Concertul de colinde va fi transmis in direct pe pagina oficiala de facebook a parohiei.

Anul acesta, în mijlocul comunității parohiale se va afla Corul mixt CANTICUM, dirijat de dl. Razvan RĂDOS.

Corul Canticum a debutat pe scena Universității Naționale de Muzică din București, în primăvara anului 2015. Format din tineri muzicieni, Corul CANTICUM promovează genul coral și se remarcă prin calitate spontaneitate și diversitatea repertoriului abordat. Abordează muzică corală clasică, prelucrări de folclor, colinde, adaptări de muzică simfonică, jazz, pop, rock, sau muzică religioasă.

În deschiderea evenimentului ne vor colinda:

* Corul de copii VOX ANGELI al parohiei Iancu-Vechi Mătăsari, dirijat de părintele diacon Marius Constantin OBLU

și

* Corul de copii ALEXANDRU NEAGU al Parohiei Tâncăbeștidirijat de părintele Marian-Daniel VASLUIANU

Vă așteptăm cu bucurie!

diac. Marius OBLU