Biserica Iancu Vechi-Mătăsari în șantier

În această perioadă, la biserica parohiei Iancu Vechi-Mătăsari din Protopopiatul Sectorului 2 Capitală se execută lucrări de refacere integrală a sistemului de încălzire în pardoseală, a instalației electrice, de sonorizare și monitorizare video și audio.

După realizarea acestor lucrări, pardoseala din gresie va fi înlocuită cu plăci din granit, iar cele patru coloane vor fi placate cu marmură.

Lucrările sunt finanțate din fonduri proprii și donații ale comunității parohiale, la care se adaugă un sprijin financiar din partea Administrației Monumentelor și Patrimoniului Turistic a Primăriei Generale a Capitalei și Primăriei Sectorului 2.

Aceste lucrări sunt executate înainte de finalizarea lucrărilor de pictură în frescă ale bisericii parohiale realizate până în prezent pe o suprafață de aproximativ 70%.

Serviciul de presă al parohiei Iancu Vechi-Mătăsari