Concert de colinde la Parohia Iancu Vechi-Mătăsari din București

La Parohia Iancu Vechi-Mătăsari din Capitală a avut loc miercuri, 18 decembrie 2019, de la ora 18:30, concertul tradițional de colinde „Iată, vin colindători”, aflat la a zecea ediție.

Anul acesta, concertul a fost susținut de Corul Canticum, dirijat de Răzvan Rădos, formație corală sprijinită şi promovată de Parohia Iancu Vechi-Mătăsari.

În deschidere, în primă apariţie muzicală, a concertat Corul de copii Vox Angeli al Parohiei Iancu Vechi-Mătăsari, dirijat de părintele diacon Marian-Daniel Vasluianu. Programul concertului a cuprins colinde și cântece tradiționale de Crăciun, românești și din repertoriul internațional.

La eveniment au fost invitați preoți de la parohiile învecinate, directori și profesori de la școlile gimnaziale și colegiile naționale din zona Piața Iancului.