Concertul tradițional de colinde  al parohiei Iancu Vechi-Mătăsari

Luni, 17 decembrie 2018, la biserica Iancu Vechi – Mătăsari din bulevardul Pache Protopopescu, nr. 90 A (zona Piaţa Iancului) a avut loc concertul tradițional de colinde Iată, vin colindători .

Anul acesta, concertul a fost susținut de corul CANTICUM, dirijat de domnul Răzvan Rădos (soliști Amalia Lazarciuc, Sidonia Marin, Ligia Necula, Constantin Pastramă, George Mihart), formație corală susținută și promovată de parohia Iancu Vechi-Mătăsari.

În deschidere a concertat corul psaltic VOSGLAS al parohiei Iancu Vechi-Mătăsari, dirijat de părintele diacon Marian-Daniel Vasluianu cu participarea elevei Anastasia Anton (9 ani). La eveniment a mai participat corul Colegiului Național Mihai Viteazul din București, dirijat de doamna profesor Ramona Ungureanu.

Programul a cuprins colinde și cântece tradiționale de Crăciun românești și din repertoriul internațional.

La eveniment au participat preoți de la parohiile învecinate, directori și profesori de la școlile gimnaziale și Colegiile naționale din zona Piața Iancului, artiști, jurnaliști și alți invitați.