Conferinta despre pictura bisericeasca si concert la biserica Iancu Vechi-Matasari

Parohia Iancu Vechi-Mătăsari organizeaza joi, 17 mai 2018, de la ora 18.30, conferința cu tema Pictura bisericească, reguli de execuție, mesaj și expresivitate.

Conferința este susținută de domnul lector dr. Ștefan-Ionescu Berechet de la catedra de Artă Sacră a Facultății de Teologie Justinian Patriarhul din București și domnul pictor Daniel Codrescu, membru al Comisiei de Pictură Bisericească a Patriarhiei Române.

Biserica Iancu Vechi-Mătăsari se află în şantier de pictură, iar scopul conferinţei este de a familiariza şi aprofunda cunoştinţele despre pictura bisericească ale celor interesaţi de această temă.

La finalul conferinței, grupul psaltic VOSGLAS al parohiei Iancu Vechi-Mătăsari va interpreta cântări specifice perioadei Penticostarului.

Biserica Iancu Vechi-Mătăsari este situata in bulevardul Pache Protopescu, nr. 90 A (zona Piata Iancului).

Serviciul cultural al parohiei Iancu Vechi-Mătăsari