Conferinţă INTERNETUL ÎNTRE UTILIZARE ECHILIBRATĂ ŞI DEPENDENŢĂ

Biserica Iancu-Vechi Mătăsari  va găzdui JOI, 20 NOIEMBRIE 2014, ORA 17.30 în sala Sfântul Mucenic Eustaţie conferinţa „Internetul – între utilizare echilibrată şi dependenţă”
Invitaţi:

Organizatorii conferinţei Internetul între utilizare echilibrată şi dependenţă  îşi propun să informeze utilizatorii de internet (folosit inclusiv de Biserică) asupra avantajelor şi dezavantajelor utilizării acestui mijloc de informare şi comunicare modernă.

În ultimii ani, se constată tot mai des de către părinţi, profesori, specialişti (psihologi, sociologi etc) şi chiar preoţi că utilizarea excesivă şi fără discernământ a Internetului are consecinţe nefaste asupra sănătăţii, educaţiei şi formării tinerei generaţii (copii, adolescenţi şi tineri).

Conferinţă este susţinută de doi specialişti în domeniu:

1.  Doamna TEODORA STOICA, coordonatorul programului Sigur.Info–Safer Internet plus, derulat de organizaţia nonguvernamentală SALVAŢI COPIII, cu scopul promovării siguranței copiilor şi a tinerilor în mediul virtual şi
  2.  Domnul lector universitar dr. inginer ANDREI DRĂGULINESCU de la Universitatea Politehnica din Bucureşti, autor a mai multor lucrări în domeniu.

Conferinţa Internetul între utilizare echilibrată şi dependenţă se adresează elevilor şi studenţilor, părinţilor şi profesorilor şi altor utilizatori de Internet interesaţi de a se informa şi a conştientiza limita dintre utilizarea echilibrată şi dependenţa de tehnologia modernă.

Departamentul de copii şi  tineret al  Parohiei Iancu-Vechi Mătăsari