Conferinţa MĂRTURISITORI ÎN TEMNIȚELE COMUNISTE  la biserica Iancu Vechi Mătăsari

Miercuri, 22 noiembrie 2017, ora 15.00, la biserica Iancu Vechi-Mătăsari a avut loc conferința cu tema MĂRTURISITORI ÎN TEMNIȚELE COMUNISTE.

Conferința a fost susținută de pr. conf. univ. dr. Claudiu Constantin Cotan de la Universitatea Ovidius din Constanța.
La final au fost prezentate filmele documentare (scurtmetraj) realizate de elevi de la zece licee din București care au participat la concursul Martirii închisorilor, organizat în anul 2017 de Colegiul Național Mihai Viteazul din Capitală.
Evenimentul s-a înscris în seria manifestărilor din anul 2017, declarat de Sfântul Sinod ca Anul comemorativ Justinian Patriarhul şi al apărătorilor Ortodoxiei în timpul comunismului.
La eveniment au participat elevi şi profesori de la cele zece licee din Bucureşti şi membri ai comunităţii parohiale Iancu Vechi-Mătăsari, precum şi alţi invitati.