Excursie culturală pentru elevi organizată de Parohia Iancu Vechi-Mătăsari

Parohia Iancu Vechi-Mătăsari din București, cu sprijinul Fundaţiei „Dan Cristian Popescu”, a organizat joi, 31 octombrie, o excursie culturală pentru 15 elevi din ciclul primar.

În contextul vacanţei pentru clasele din învăţământul primar şi preşcolar, cei 15 elevi au vizitat mai întâi Muzeul Național de Istorie Naturală „Grigore Antipa”. Copiii au fost impresionați de expoziţia permanentă cu diorame din Marea Neagră, bioregiunea alpină, mările reci arctice, zona Atlantic Indo-Pacific etc.

Apoi, elevii au mers la Mănăstirea Snagov, ctitorie a domnitorului Mircea cel Bătrân, veche de 600 de ani, unde au admirat de pe podul pietonal atât frumusețea lacului Snagov, cât şi a actualei biserici ctitorite de Sfântul Voievod Neagoe Basarab şi locul unde Sfântul Ierarh Martir Antim Ivireanul a tipărit primele cărţi în limba română cu caractere latine.

La final, copiii au făcut un tur al Palatului Mogoșoaia, ctitorie a Sfântului Voievod Martir Constantin Brâncoveanu, şi au ascultat atenţi explicaţiile ghidului.

Elevii care au participat la această excursie învaţă în clasele primare la şcolile gimnaziale nr. 56, 52 şi 85 şi majoritatea participă la cele patru programe educaţionale ale Parohiei Iancu Vechi-Mătăsari.