PAROHIA IANCU VECHI-MĂTĂSARI ORGANIZEAZĂ PELERINAJ ÎN FEDERATIA RUSĂ LA SANKT PETESBURG  ȘI INSULA VALAAM 03-08 IULIE 2019 (6 ZILE/5 NOPȚI)

Ziua I – miercuri, 3 iulie: Întâlnirea la Aeroportul Internațional Henri Coandă, ora 04:00; decolare la ora 05:50, cursa Turkish Airlines TK1042/TK402 cu escală la Istanbul, aterizare Sankt Petersburg la ora 14:30. Timp liber la dispozitia pelerinilor după cazarea la hotel în Sankt Petersburg. Cină

Ziua a II-a – joi, 4 iulie: Mic dejun. Vizită la Lavra Sfântului Alexandru Nevskyi (secolul      al XVIII lea), unde pot fi venerate cinstitele  moaște ale Sfântului Alexandru Nevskyi. Tur pietonal de oraș cu vizitarea celor mai importante obiective ale orașului Sankt Petersburg: bisericuța Sfânta Xenia din Cimitirul Smolensk, Catedrala Sfântul Isaac (Ocrotitorul familiei Romanov). Catedrala Sfântul Nicolae cel Mare, Catedrala Cazanskii, unde se găsește spre închinare icoana Maicii Domnului „Cazanskaya”. Timp liber la dispoziția pelerinilor. Cazare și cină la hotel în Sankt Petersburg.

Ziua a III-a – vineri, 5 iulie: Mic dejun. Călătorie cu autocarul spre orașul Priozersk (aproximativ 3,5 ore). Deplasare cu vaporul spre insula Valaam. Vizitarea Mănăstirii Valaam,(ținutul înalt, în limba finlandeză) una dintre cele mai mari mănăstiri din Rusia, întemeiată în secolul al X-lea, supranumită muntele Athos al Nordului Europei. Vizitarea Catedralei Schimbarea la Față - închinarea la cinstitele moaște ale Cuvioșilor Serghie și Gherman de Valaam și la Icoana Maicii Domnului de la Valaam. Prânz. Vizită la „Moșia Centrală”, Cimitirul Stareților și la Schitul Sf. Nicolae. Ora 18.00 plecare de pe Insula Valaam cu vaporul spre orașul Priozersk. Continuarea călătoriei cu autocarul până la Sankt Petersburg, sosire în jurul orei 23.00. Cazare și cină la hotel în Sankt Petersburg.

Ziua a IV-a – sâmbătă, 6 iulie: Mic dejun. Vizită la Catedrala Învierii Domnului (Mântuitorul Însângerat, ctitorie a Țarului Alexandrul al III-lea (începutul secolului al XX lea). Vizitarea Muzeului Ermitaj (peste 3 milioane de exponate de o inestimabilă valoare artistică, expuse în cinci clădiri istorice). Opțional plimbare cu vaporul pe Neva (orașul Sankt Petersburg este supranumit Veneția Nordului datorită râului Neva). Cazare și cină la hotel în Sankt Petersburg.

Ziua a V-a – duminică, 7 iulie: Micul dejun. Vizită la Palatul de Iarna (reședința oficială a monarhilor ruși în perioada 1732-1917), Palatul Peterhof (construit de Țarul Petru cel Mare la începutul secolului al XVIII lea) și Palatul Pavlovsk (sfarșitul secolului al XVIII lea). Timp liber la dispoziția pelerinilor. Cazare și cină la hotel în Sankt Petersburg.

Ziua a VI-a – luni, 8 iulie: Mic dejun. Timp liber la dispoziția pelerinilor. Deplasare la aeroportul internațional din Sankt Petersburg. Decolare la ora 15:15 spre Istanbul zborul TK402/TK1041      (Turkish Airlines; decolare de la Istanbul cu aterizare la București la ora 02:25 (9 iulie).