Parohia Iancu Vechi Matasari organizează pelerinaj la Constantinopol  cu ocazia sărbătorii Izvorul Tămăduirii (30 aprilie – 04 mai 2019 (5 zile / 4 nopți)

Parohia Iancu Vechi Matasari organizează pelerinaj la Constantinopol  cu ocazia sărbătorii Izvorul Tămăduirii (30 aprilie – 04 mai 2019 (5 zile / 4 nopți)

ZIUA I – marți, 30 aprilie 2019 (650 km): Plecare din București la ora 7.00 de la biserica Iancu Vechi-Mătăsari pe traseul Giurgiu - Ruse – Veliko - Târnovo - Căpitan Andreevo (Bulgaria) - Kapikule (Turcia) - Edirne (Adrianopol) – tur panoramic Podul Tunca şi Moscheea Selimiye Cami (construită între anii 1569 – 1575 de către arhitectul Mimar Sinan la solicitarea sultanului Selim II, cea mai mare moschee din Turcia). Cazare la hotel în Istanbul.

ZIUA a II-a – miercuri, 01 mai: Mic dejun. Tur pietonal – se vizitează: catedrala Sfânta  Sofia, palatul Topkapi (reşedinţa sultanilor, actualul Muzeu Naţional al Turciei), Moscheea Albastră (construită între anii 1609 - 1616 în timpul domniei sultanului Ahmed I, cea mai mare moschee din Istanbul), Basilica Cisterne (cunoscută şi ca Palatul scufundat - sec. VI, construită ca cisternă de apă pentru a alimenta palatul imperial şi clădirile înconjurătoare). Scurt popas în istoricul Bazar al lui Bayazid. Vizită la Patriarhia Ecumenică și biserica românească din Constantinopol. Timp liber la dispoziția pelerinilor. Cazare la hotel în Istanbul.

ZIUA a III-a – joi, 02 mai: Mic dejun. Vizitarea palatului Dolmabahce (construit între anii 1843 – 1856 de sultanul Abdülmecid I), Moscheea Suleymanyie (unde se găsește mormântul lui Suleyman Magnificul, cel care a ridicat zidurile actuale ale Ierusalimului în sec. XVI) și Mănăstirea Chora (întemeiată în secolele V-VI și rezidită de mai multe ori până astăzi, unde se păstrează unele dintre cele mai frumoase mozaicuri bizantine). Croazieră pe Bosfor în timpul căreia pot fi văzute diferite palate din secolele XVIII-XIX aflate pe malul european și asiatic al Constantinopolului. Cazare la hotel în Istanbul.

ZIUA a IV-a – vineri, 03 mai: Mic dejun. Închinare la biserica din Vlaherne cu hramul Acoperământul Maicii Domnului. Participare la Sfânta Liturghie de hram la Mănăstirea Izvorul Tămăduirii (biserica a fost construită de împaratul Leon I Tracul pe locul unde a fost vindecat un orb la îndemnul Maicii Domnului.  13.00-20.00: Timp liber la dispoziția pelerinilor. Cazare la hotel în Istanbul.

ZIUA a V-a – sâmbătă, 04 mai (650 km): Mic dejun. Plecare spre ţară, sosire în jurul orei 22.00 la Bucureşti la biserica Iancu Vechi-Mătăsari în funcţie de traficul auto și de formalităţile vamale.