Pelerinaj in judeţele Vâlcea şi Arges, sâmbătă, 19 octombrie 2019

Parohia Iancu Vechi - Mătăsari din Capitală a organizat de curând un pelerinaj în Vâlcea și Argeş sub genericul „Istorie, cultură, tradiție și spiritualitate,. Au fost vizitate mănăstirile Cozia, Turnu şi mănăstirea Curtea de Argeş. De asemenea pelerinii au avut posibilitatea să ajungă la barajul Vidraru.

La eveniment au participat 150 de membri ai comunității parohiale. Pelerinii au servit masa de prânz la Seminarul Teologic Ortodox din Râmnicu Vâlcea.

Pelerinajul, pe lângă semnificația duhovnicească, istorică și culturală, a avut și o importantă dimensiune socială prin participarea gratuită a unor copii și adulți din familii aflate în dificultate. Parohia Iancu Vechi - Mătăsari organizează în fiecare an în lunile mai-iunie și octombrie-noiembrie câte un pelerinaj la mănăstiri, biserici și alte obiective culturale din țară.