Pelerinaj Israel - Iordania 2018, 19-25 octombrie 2018

Ziua I, vineri 19.10.2018: Întâlnire pe Aeroportul Henri Coandă (Otopeni) – plecări internaţionale (sala de aşteptare) - la ora 05:30, cursa TAROM-RO155. Decolare ora 07:45, sosire pe Aeroportul Ben Gurion din Tel Aviv la ora 10:20. Deplasare la Muntele Taborului – închinare în biserica ortodoxă “Schimbarea la Faţă”; Nazareth – închinare în biserica ortodoxă Sfântul Arhanghel Gavriil (cu Izvorul Sfintei Fecioare Maria) şi în  biserica romano-catolică Buna Vestire . Cazare şi cină la  hotel în Tiberias.

Ziua a II-a, sâmbătă 20.10.2018: Mic dejun. Deplasare la Muntele Fericirilor – închinare în biserica ridicată pe locul unde Mântuitorul Iisus Hristos a rostit Predica de pe munte. Vizitarea ruinelor oraşului Capernaum. Deplasare la Ben She"an (Decapolis), la granița dintre Israel și Iordania. Vizitarea cetății Jerash (Cardo Maximus, Piața Ovală, Arcul lui Traian) unul dintre siturile arheologice romane bine conservate din Orientul Mijlociu. Deplasare spre Amman, capitala Iordaniei, numita în antichitate Philadelphia. Cazare şi cină la hotel în Amman.

Ziua a III-a, duminică 21.10.2018: Mic dejun. Deplasare la Petra. Vizitarea capitalei regatului Nabateenilor. Petra a fost inclusa prin vot universal în anul 2007 în rândul celor 7 minuni ale lumii antice. Întoarcere la Amman prin Valea lui Moise. Cazare şi cină la hotel in Amman.

Ziua a IV-a, luni, 22.10.2018: Mic dejun. Deplasare la Madaba - pentru a ne închina în biserica Ortodoxa Sfântul Mucenic Gheorghe, care cuprinde mozaicul cu cea mai veche hartă a lumii creștine cu capitala la Ierusalim (secolul 6). Vizitarea Muntelui Nebo de unde Moise a văzut pământul făgăduinței. Deplasare spre granița cu Israelul la Ierihon - cel mai vechi oraș din lume. Deplasare spre valea Iordanului si vizitarea locului botezului Mântuitorului nostru Iisus Hristos. Închinare la mănăstirea Sfântului Gherasim Cazare şi cină la hotel în Bethleem.

Ziua  a V-a, marți, 23.10.2018: Mic dejun. Deplasare la Ierusalim, pe Muntele Măslinilor, unde ne vom închina la următoarele locuri sfinte: mănăstirea ortodoxă a Înălţării Domnuluimănăstirea Pater Noster (locul unde Mântuitorul i-a învăţat pe ucenicii Săi rugăciunea domnească „Tatăl nostru”), mănăstirea „Dominus Flevit” („Domnul a plâns”), Grădina Ghetsimani cu biserica Naţiunilor (ridicată pe locul în care Mântuitorul S-a rugat înainte de a fi prins), biserica construită pe locul unde se află mormântul Maicii Domnului şi grota trădării.

Intrare în cetatea Ierusalimului prin poarta Sfântului Arhiadiacon Ştefan şi închinare în biserica ridicată deasupra casei în care s-a născut Sfanta Fecioară Maria și parcurgerea Via Dolorosa (Calea Crucii), cu cele 14 opriri ale Mântuitorului Iisus Hristos până la biserica Sfintei Învieri (Golgota, Piatra Ungerii, Sfântul Mormânt, locul unde s-a aflat Sfânta Cruce, etc). Deplasare la Zidul plângerii. Cazare şi cină la hotel în Bethleem.

Ziua a VI-a, miercuri, 24.10.2018: Mic dejun. Vizitarea orașului Bethleem unde ne vom închina în biserica ortodoxă a Naşterii Domnului (construită deasupra peşterii în care S-a născut Mântuitorul Iisus Hristos), grota laptelui. Deplasare spre mănăstirile Sfântului Teodosie și Sfântului Sava. Deplasare pe Muntele Sionului – unde ne vom închina în biserica Adormirii Maicii Domnului și vom vizita foişorul „Cina cea de Taină” şi mormântul Sfântului Proroc şi Psalmist David.  Cazare şi cină la hotel în Bethleem.

Ziua a VII-a, Joi, 25.10.2018: Mic dejun. Deplasare la Hozeva și vizitarea mănăstirii Sfântului Gheorghe unde ne vom închina la cinstitele moaşte ale Sfântului Ioan Iacob Românul (Hozevitul). Deplasare spre Ierihon. Vizitarea bisericii „Dudul lui Zaheu” şi a Aşezământul românesc de la Ierihon. Deplasare la Ein Karem, unde se află biserica construită pe locul naşterii Sfântului Ioan Botezătorul. Deplasare la aeroportul Ben Gurion (ora 17:00). Decolare la ora 20:05, cursa TAROM-RO152. Sosire la Bucureşti pe aeroportul internațional Henri Coandă la ora 22:40.

PRET :

880  EURO/ pers/loc in camera dubla

SERVICII INCLUSE:

• transport cu avionul Bucuresti – Tel Aviv – Bucuresti,
  • 6 nopti cazare hoteluri 3*-4 * clasificare locala
  • masă (bufet) in regim demipensiune (mic dejun și cină);
  • intâmpinare si transfer aeroport - hotel – aeroport;
  • transport local -  autocar cu aer conditionat conform programului ;
  • taxe de aeroport ;
  • intrari la obiective;
  • parinte insotitor de grup
  • asigurare de sănătate - se incheie persoanelor cu varsta pana la 79 ani (inclusiv), este asigurare de tip STANDARD  si este  incheiata la Societatea de Asigurare CITY INSURANCE.
  • taxe de viza;

SERVICII NEINCLUSE:

• tips pentru ghid local IORDANIA, soferi, personal hotelier 30 Euro.
  • OPȚIONAL VIZITAREA CETĂȚII ROMANE JERASH – 10-12 EURO (12 DINARI IORDANIENI)

ACTE NECESARE:

• paşaport valabil 6 luni de la data întoarcerii în ţară

Pelerinajul este organizat cu sprijinul agentiei de pelerinaj

BASILICA TRAVEL a PATRIARHIEI ROMANE

PENTRU INSCRIERI SI ALTE INFORMATII VA RUGAM SA VA ADRESATI LA PANGARUL BISERICII SAU LA NUMERELE DE TELEFON 0216422913 SI 0722615606.