Pelerinaj la muntele Athos 2018

În perioada 5 – 11 martie 2018, un grup de 12 credincioși din parohia Iancu Vechi Matasari si parintele paroh Constantin Stoica au vizitat mai multe comunități monahale din Sfântul Munte Athos. Athosul, numit și Grădina Maicii Domnului, conservă zeci de comunități monahale, care înalță zi și noapte rugăciuni către Dumnezeu. Unele dintre vetrele monahale athonite au păstrat tradiția de nevoință neîntreruptă timp de 1000 de ani. Acest lucru determină pe majoritatea pelerinilor să se raporteze la acest loc nu numai ca la un pisc al vieții duhovnicești autentice, dar și la locul care pastreaza neschimbat tipicul bisericesc, cât și aspectele legate de arta bizantină (fie că este vorba de muzică, de pictură sau de arhitectură).