SÂMBATA MORTILOR - "MOSII DE IARNA"

"M O Ș I I  DE  I A R N Ă"

Sâmbăta, 26 februarie 2022, Biserica Ortodoxă face pomenirea generala a celor trecuți la Domnul. Aceasta sâmbata, dinaintea ‘Înfricoşătoarei Judecăţi’, este cunoscută în popor sub denumirea “Moșii de iarnă".

În toate bisericile se săvârşeşte Sfânta Liturghie, urmată de slujba Parastasului si rugaciuni pentru cei adormiti. Prin slujbele de pomenire ramânem în permanentã legatura si comuniune cu cei dragi, prin rugaciune si prin faptele de milostenie pe care le facem pentru sufletele lor.

Slujitorii bisericii Iancu Vechi-Matasari impreuna cu ostenitorii si voluntarii parohiei vor pregati sfantul locas pentru a-i intampina in cele mai bune conditii pe credinciosii care vor participa la slujba.

Astfel, pentru a respecta normele de siguranta sanitara, vor fi amplasate mese si scaune [cu respectarea distantarii fizice] #in_biserica, la #demisol si in #curtea_bisericii [in partea dreapta]. Slujba de Parastas va fi oficiata simultan in toate cele trei locuri.

Va asteptam cu drag la Sfanta Liturghie sa inaltam rugaciuni pentru sufletele celor dragi ai nostri, trecuti la Domnul!

SLUJBA_VA_INCEPE_LA_ORA_08:00⏰

Vesnica lor pomenire! 👏

Dumnezeu sa-i odihneasca in pace!