Scrisoare pastorală cu ocazia Sfintelor sărbători ale Nașterii Domnului, Anului Nou și Botezul Domnului

Parohia Iancu Vechi Mătăsari                                                                                                                                             21 decembrie 2020

Iubiți frați și surori întru Hristos,

Chiar dacă traversăm o perioadă dificilă din cauza pandemiei, totuși suntem în Ajunul sărbătorilor Nașterii Domnului, Anului Nou și Botezului Domnului. Pentru noi, Sfintele Sărbători înseamnă un timp al bucuriei și speranței în care oferim și primim daruri, ascultăm colinde și petrecem zile minunate împreună cu familiile noastre.

An de an, în Ajunul Nașterii Domnului obișnuim să efectuăm vizite pastorale la casele dumneavoastră pentru a vă vesti Nașterea Pruncului Iisus. Cu acest prilej, ne împărtășiți bucuriile și împlinirile sau necazurile și dificultățile familiilor dumneavoastră.

La rândul nostru, vă aducem la cunoștință relizările comunității noastre parohiale în ceea ce privește lucrările realizate, activitățile sociale și educaționale, culturale și pastorale.

Anul acesta, 2020, din motive justificate, nu vom putea aduce vestea Nașterii Domnului, însă la fiecare Sfântă Liturghie vom continua să ne rugăm pentru sănătatea, pacea și împlinirea bunelor dorințe ale tuturor membrilor comunității parohiale pe care o slujim.

În ceea ce priveşte sărbătoarea Botezului Domnului, întrucât există membri ai comunității parohiale care doresc sfințirea caselor cu Agheasmă Mare, am hotărât să dăm curs acestor solicitări. Acestea trebuie făcute telefonic la numerele 0722615606 și 0731205629 pentru programare în zilele de 04, 05 şi 06 ianuarie 2021 şi vor fi onorate cu respectarea tuturor măsurilor sanitare de siguranță.

După modelul vizitelor pastorale făcute anul acesta pentru spovedit și împărtășit, sfeştanii etc., preoții vor purta mască de protecție și mânuși, iar sfințirea caselor se va face cu respectarea distanțării fizice de 2 metri.

Sfintele sărbători  să vă aducă sănătate cu pace, bucurie și speranță și să aveți numai împliniri împreună cu cei dragi !

Cu dragoste și aleasă considerație,

Preot Constantin STOICA

sursa icoana: basilica.ro