Serbare de Sfântul Nicolae la parohia Iancu Vechi Mătăsari

Joi, 6 decembrie 2018 a avut loc serbarea “SFÂNTUL NICOLAE ÎN MIJLOCUL COPIILOR”  la parohia Iancu Vechi - Mătăsari.

La eveniment au fost invitaţi peste 200 de copii din parohie şi elevi de la scolile gimnaziale din zona Piata Iancului sau participanţi la cursurile de engleză, pictură, origami şi Școala de Duminică organizate permanent de parohie. De asemenea, au fost invitaţi copii cu deficienţe de vedere de la una din şcolile speciale din apropiere. Toţi copiii au cântat colinde şi vor primi în dar dulciuri, fructe şi jucării.

Cu acest prilej, a avut loc lansarea campaniei De sărbători oferă o jucărie în dar unui copil, cu scopul cultivării generozităţii copiilor și tinerilor. În cadrul campaniei, care se va desfaşura între 6-25 decembrie 2018, copiii sunt îndemnaţi să aducă o jucărie la biserică, iar la rândul lor vor primi în dar o jucărie.