Programul social filantropic permanent Dar din dar se face rai

Parohia Iancu Vechi-Mătăsari derulează programul social-filantropic Dar din dar se face rai cu scopul ajutorării a 120 de familii aflate în dificultate din comunitate (familii sărace de vârstnici, cu mulți copii și venituri insuficiente sau persoane cu dizabilități).

În cadrul programului, membri ai comunității aduc la biserică produse perisabile și neperisabile, îmbrăcăminte și încălțăminte, rechizite, jucării, produse de igienă și de strictă necesitate etc.

Cei care doresc să ajute cu bani, îi pot depune într-o cutie specială din biserică, împreună cu acatistul familiei lor.

Produsele perisabile și neperisabile sunt depozitate în spații adecvate, iar banii sunt folosiți pentru cumpărarea de carne, brânză, lapte, ouă etc. Toate aceste daruri sunt oferite zilnic, săptămânal sau periodic cazurilor sociale aflate în evidența parohiei.