Atelierul de pictura Sf. Eustatie

Parohia Iancu Vechi-Mătăsari organizează gratuit sâmbăta, între orele 12:00 – 14:00, un atelier de pictură. Susținut de doamna profesor Valeria Tofan, membru al Uniunii Artiștilor Plastici din România, acesta se adresează copiilor și adolescenților cu aptitudini artistice.

Atelierul se desfășoară la demisolul bisericii, iar copiii participanți sunt împărțiți în grupe de vârstă și nivel artistic apropiate (începători și avansați).

Semestrial, sunt propuse teme de lucru diverse (potrete, peisaje, icoane etc), iar la sărbătoarea Sfântului Ierarh Nicolae, de Florii și la începutul verii sunt organizate expoziții la biserica parohială.

Copiii și adolescenții de la Atelierul de pictură al parohiei iau parte constant la concursuri locale și naționale înscrise în calendarul activităților educative ale Inspectoratului Școlar General al Municipiului București și ale Ministerului Educației Naționale, precum și la competiții și expoziții internaționale (Franța, Polonia etc.).