Cercul de Origami

Parohia Iancu Vechi-Mătăsari organizează gratuit în ziua de sâmbătă, între orele 9:30 – 11:00 un curs de deprindere a artei Origami, susținut de doamna profesor inginer Dalia-Sorina Eremia.

Apărută în secolul al XVII-lea, Origami este arta de origine japoneză a împăturirii hârtiei în diverse forme. Denumirea provine din cuvintele japoneze ori (a îndoi) și cami (hârtie). Scopul final este transformarea prin împăturire a unei coli de hârtie într-o figurină care să reprezinte fiinte, obiecte sau forme decorative.

Arta Origami stimulează gândirea și imaginația, dezvoltă capacitatea de concentrare și îndemânarea, aprofundează intuiția și cultivă simțul estetic. Toate aceste beneficii recomandă arta Origami ca metodă pedagogică alternativă de formare și educare a copiilor.