Scoala de Duminica

În fiecare duminică, după Sfânta Liturghie, în intervalul orar 11:50 - 12:30, parohia Iancu Vechi-Mătăsari organizează la demisolul bisericii programul educațional Școala de Duminică.

Scopul acestuia este de a sprijini familia și școala în formarea și educarea tinerei generații. Temele propuse în fiecare duminică sunt anunțate din timp și au legătură cu viața cotidiană, întrebările și frământările copiilor și adolescenților ca de exemplu: de ce trebuie învăț, îmi ascult părinții, să ajut, să fiu milostiv, să respect etc.

Metoda de predare este una modernă, interactivă (film, discuții la tema propusă, prezentări powerpoint, fișe de lucru etc.)

Programul educațional Școala de Duminică completează educația religioasă din învățământul public și își propune să contribuie la educarea copiilor și adolescenților în spiritul valorilor creștine.